Od czego zacząć organizację wesela?

Ania 9 listopada 2022
#organizacja wesela #planowanie wesela

Od czego rozpocząć organizację wesela?

Organizacja wesela to niewątpliwie bardzo emocjonująca przygoda. Każda para, która staje przed tym tematem ma w głowie wiele pytań. Od czego zacząć planowanie wesela? Gdzie szukać sprawdzonych informacji o podwykonawcach? Jak najsprawniej przejść przez ten proces i o niczym nie zapomnieć? Ile czasu zajmie przygotowanie wesela? W poniższym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości i jak najwięcej Wam podpowiedzieć.

Zanim przejdziecie do działania

Na samym początku, gdy zapadnie decyzja o organizacji wesela, warto dać sobie trochę czasu na oswojenie się z tą myślą. Pochopne podjęcie działań, bez wcześniejszego przemyślenia tematu, zwiększa ryzyko podjęcia niewłaściwych decyzji. Zaplanujcie sobie czas na spokojne porozmawianie o całej wizji Waszego przyjęcia. Zobaczcie, czy Wasze wyobrażenia są spójne, czy też zupełnie się rozmijają. Być może trzeba będzie pójść na jakieś kompromisy. Warto, abyście już na początku wiedzieli, do jakiego punktu końcowego zmierzacie i jakiego efektu finalnego oczekujecie. Poniżej lista pytań, jakie powinniście sobie zadać na początku procesu planowania przyjęcia.

Jakie wzorce wesela mam w głowie?

 • Co przychodzi mi na myśl, gdy słyszę słowo wesele?
 • Jak pamiętam wesela z okresu dzieciństwa i młodości?
 • Co podobało mi się na weselach, na których byłem?
 • Co mi się nie podobało na weselach, w których uczestniczyłem?
 • Czego na pewno nie chcę na swoim weselu?
 • Co koniecznie musi się pojawić moim weselu?

Jakiego wesela naprawdę chcecie?

Każdy z nas ma wyrobione swoje zdanie odnośnie wesel. Jedni kochają typowe polskie wesele z biesiadą, stołem wiejskim i muzyką disco polo, podczas gdy inni wzdrygają się na samą myśl o tego typu przyjęciach. Nie ma jednak nic złego w tym, że ktoś takie wesela lubi, a ktoś inny nie. Przyjęcia obecnie mogą występować w tak wielu formach, że trudno znaleźć jedną dopasowaną do wszystkich. Faktem jest, że branża ślubna cały czas się zmienia, wprowadza nowe standardy i rozwiązania i ma do zaoferowania coraz więcej atrakcji. Dzięki temu impreza może być idealnie dopasowana pod Wasze preferencje. Niektórzy nie lubią zmian, ale czasem wynika to z tego, że mogli nie mieć okazji doświadczyć czegoś innego niż klasyczne wesele w typowej sali. Dla takich osób wesele w namiocie glampingowym pośrodku lasu, panna młoda w trampkach i van z prosecco mogą być niemałym zaskoczeniem. Podczas przygotowań musicie być świadomi, że wszystkim nie dogodzicie i absolutnie nie o to chodzi. Czasem ciężko jest nie przejmować się tym, co powiedzą inni. To umiejętność, której uczymy się przez wiele lat swojego życia i także w przypadku podejścia do organizowania wesela ma swoje zastosowanie. Wesele jest Waszym świętem. To Wy znacie siebie najlepiej. To Wy wiecie przy jakim rodzaju imprezy będziecie się najlepiej bawić. Nie dajcie sobie czegoś wmówić i nie podążajcie ślepo ani za tym co klasyczne i tradycyjne, ani za tym co modne i nowoczesne.

Zatem, do dzieła! Jakiego wesela naprawdę chcecie? Czy myślicie o mniejszej kameralnej imprezie, czy raczej o całonocnej zabawie? Na wstępie warto określić szacunkową liczbę gości oraz styl przyjęcia. W naszych innych artykułach znajdziecie więcej informacji np. o stylu glamour, o wykorzystaniu zimowej scenerii do wesela w kolorze dusty blue, czy o weselu plenerowym.

Poniżej lista w punktach - od czego rozpocząć organizację wesela

 • Stworzenie spójnej wizji przyjęcia
 • Określenie liczby gości
 • Wybór stylu przyjęcia
 • Przygotowanie kosztorysu przyjęcia
 • Stworzenie harmonogramu działań
 • Research miejsc na przyjęcie, które spełniają określone przez Was kryteria:
  • wielkość sali
  • styl (stodoła, pałac, dwór)
  • odległość od miejsca ceremonii
  • dojazd
 • Zebranie ofert od interesujących lokali
 • Analiza ofert w oparciu o ustalony budżet
 • Wizja lokalna wybranych miejsc

Harmonogram i kosztorys to solidna podstawa działania

Oprócz tworzenia spójnej wizji i poszukiwań miejsca, bardzo ważnym elementem jest stworzenie kosztorysu. Przyjęcie weselne wiąże się z dużymi kosztami i trzeba je rozsądnie rozplanować. Wypiszcie wszystkich podwykonawców, których będziecie potrzebować i poszukajcie średnich cen rynkowych, tak aby oszacować budżet. Listę podwykonawców znajdziecie w naszym darmowym e-booku - do pobrania tutaj.

Kolejnym dokumentem, który ułatwi Wam pracę, jest harmonogram weselny. Rozpiszcie sobie wszystkie działania z podziałem na miesiące. Zacznijcie od momentu, w którym jesteście, a skończcie na dniu ślubu. Gdy planujemy i rozpisujemy działania z wyprzedzeniem, inaczej patrzymy na postawione zadania. Uporządkowanie i dobry plan pomogą Wam mieć spokojną głowę. Działania chaotycznie, na szybko i pod wpływem ogromnych emocji niepotrzebnie niszczą piękno tego dnia.

Pierwszy podwykonawca na pokładzie

Gdy stworzycie już harmonogram i kosztorys, przejdziecie do działania. Na wstępie poszukajcie miejsca na Wasze przyjęcie. Oprócz wielkości i wyglądu sali, zwróćcie uwagę także na opcje dojazdu oraz odległość od miejsca ceremonii. Jeśli są od siebie oddalone, a macie na liście sporo osób niezmotoryzowanych, być może trzeba będzie pomyśleć o transporcie dla nich. Jest to kolejna cegiełka do budżetu i całej logistyki. Warto pojechać do kilku sal i porównać wygląd na żywo. Jest to tzw. wizja lokalna. Czasem obiekt może się znacząco różnić od zachęcających zdjęć. Dobrze jest także sprawdzić, jak dobrze dogadujecie się z właścicielem lub menedżerem. Kiedy zapadnie już ostateczna decyzja i wybierzecie miejsce, będziecie mieli solidną podstawę do dalszego działania. Termin i miejscówka to punkt wyjściowy dla dalszych ustaleń.

Zdjęcia zostały wykonane przez Monikę Skolimowską w plenerze przed stodołą Borucza 43. Dekoracje przygotowała Asia z Pracowni Śluby Polskie.


Zobacz więcej!