Tajemnice Glamour

Damian 15 września 2022
#glamour #styl wesela

1.Glamour

Glamour to tajemnicze słowo skrywające pod sobą szyk, elegancję, błysk i blask. Kojarzy się z bogactwem, dbałością o szczegóły, ale także z niezwykłą subtelnością. Jest to styl, który wykształcił się w pierwszej połowie XX wieku w Stanach Zjednoczonych i można go kojarzyć z dawnymi filmami hollywoodzkimi. Do Polski zawitał z początkiem lat 90-tych. Lubi kontrasty kolorów, faktur, materiałów, przez co jest szalenie wyrafinowany, a zarazem niebezpieczny. Łatwo jest stworzyć kiczowaty wystrój przesadzając z elementami tego stylu, dlatego też jedną z najważniejszych jego zasad - zaraz po dbałości o szczegóły - jest zachowanie umiaru i klasy.

2.Kolory

Złoto i srebro to dwa kolory, które jako pierwsze kojarzą nam się ze stylem Glamour. Zapewniają one wrażenie bogactwa i elegancji. Do kanonu pasujących tu kolorów z pewnością wpiszą się także purpura, fuksja i delikatny róż. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w stylizacjach umieścić intensywny turkus lub głęboki granat. Butelkowa zieleń również wspaniale zagra ze złotymi zdobieniami. Ciekawym i niebywale gustownym połączeniem kolorów okażą się też kontrastujące ze sobą biel i czerń. Innym kolorem, pasującym dobrze do stylu Glamour, jest różowe złoto - bardziej eleganckie niż srebro, a przy tym nieco bardziej intrygujące niż żółte złoto.

Przy wyborze kolorów na wesele warto uwzględnić tylko 2-3 główne kolory z tego nurtu, które będą ze sobą współgrały. Ma to zapewnić pewną harmonię stylistyczną, spójność i elegancję. Zbyt duża różnorodność barw może zbytnio rozpraszać uwagę i wprowadzać chaos, który zdecydowanie nie jest tu pożądany.

3.Wystrój wnętrz

Pałacyki, miejsca wysokie i przestronne to idealni kandydaci na sale weselne w stylu Glamour. Najlepiej sprawdzą się przestrzenie bogate w marmurowe ściany czy błyszczące posadzki. Kryształowe żyrandole i lampy również dodadzą blasku i smaku całej kompozycji. Warto szukać sali, która ozdobiona jest lustrami, polerowanymi meblami i perłowymi wykończeniami, ponieważ te fragmenty wystroju wyraźnie wpisują się w omawianą stylistykę. Warto także zwrócić uwagę na inne posrebrzane lub pozłacane elementy na sali - ramki z obrazami czy zegary. Mogą one być czarującymi detalami, które zbudują niezapomniany nastrój. Jeśli chodzi o stoły - sprawdzą się zarówno prostokątne jak i okrągłe - choć te drugie mogą okazać się nawet lepszym wyborem, ponieważ uchodzą za bardziej eleganckie. Przy stołach mogą stanąć przykładowo złote krzesła chiavari.

4.Dodatki

Jedną z głównych zasad stylu Glamour jest dbałość o szczegóły. W związku z tym, przygotowując wesele, należy poświęcić uwagę wszystkim drobiazgom. Wszelkie dodatki - nawet te najmniejsze - będą miały wielkie znaczenie w odbiorze całej kompozycji. Ważnym elementem jest zastawa stołowa. Nie może zabraknąć kryształowych kielichów, złotych sztućców, czy pozłacanych podtalerzy, które nadadzą uroczystości luksusowy charakter. Na stole powinny znaleźć się również świece w szklanych wazonach pięknie odbijających ich światło. Pod takimi wazonami można umieścić złote podkładki. Ciekawym dodatkiem mogą być podwieszone pod sufitem przezroczyste balony wypełnione metalicznym konfetti - np. w kolorze różowego złota. Należy pamiętać, że styl wesela to nie tylko sala i jej aranżacja. Papeteria - zaproszenia, RSVP, podziękowania, a także winietki i numery stołów - powinna nawiązywać do stylu panującego na sali. Świetnie sprawdzi się brokat, połyskujące satynowe kokardki i błyszczące złote napisy. Papeteria powinna być przygotowana z umiarem i elegancją, a wszystkie jej elementy powinny współgrać zarówno ze sobą nawzajem, jak i z całością dekoracji. Dlatego też warto powierzyć to zadanie profesjonalnym firmom, przekazując im informacje o pozostałych ozdobach i wybranych kolorach przewodnich.

5.Kwiaty

Obok materiałowych dekoracji, na weselu w stylu Glamour nie może zabraknąć także żywych kwiatów. Rośliny wykorzystywane w takich aranżacjach to na pewno róże, storczyki, hortensje czy kalie. Doskonałym kontrapunktem do barwnych kwiatów będą liście akantu lub eukaliptusa. W kompozycjach - które najczęściej przyjmują regularne, okrągłe kształty - można umieścić też kryształki czy białe strusie pióra. Nie mniej ważne od samych kwiatów będą naczynia, w których się one znajdą. Rolą stołu weselnego - poza posiłkiem - jest jednoczenie gości we wspólnej rozmowie. Bukiety, które nierzadko przyjmują dość duże rozmiary, warto umieszczać w wysokich, szklanych wazonach - tak by nie zasłaniały widoku osoby siedzącej naprzeciwko.

6.Stylizacja młodych

Nie jest tajemnicą, że najważniejszym i centralnym punktem każdego wesela można okrzyknąć parę młodą. Niezwykle istotną kwestią jest dopracowanie jej wizerunku, tak aby współgrał z całą aranżacją sali. Suknie ślubne typu księżniczka lub syrenka wpisują się idealnie w styl Glamour - podobnie jak smoking czy frak u Pana Młodego. Oczywiście inne suknie i garnitury też wchodzą w grę - ważne by były eleganckie, szykowne, ale nie przesadzone. Dodatki, takie jak duże wiszące kolczyki i naszyjniki, pięknie zaprezentują się w towarzystwie wysokiego koka lub hollywoodzkich fal. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie drobnych perełek w bukiecie ślubnym. Myśląc o wizerunku Pana Młodego, nie można zapomnieć o odpowiedniej poszetce, muszce (lub krawacie) i spinkach do mankietów - najlepiej z kryształkami. Całość jego stylizacji powinny dopełnić błyszczące pantofle.

7.Podsumowanie

Zebranie wszystkich tych elementów w spójną i logiczną całość nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o podstawowej zasadzie, która przewijała się jak refren przez kolejne paragrafy - nie można przesadzać. Glamour to połączenie błyszczącego przepychu z prostą klasyką i trzeba znaleźć złoty środek między tymi cechami, by uchronić się od kiczu. Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć trochę zachęcił Was do zorganizowania Wesela właśnie w tym stylu!

Zdjęcia są autorstwa Gizeli Żak i pochodzą ze szkolenia organizowanego przez Akademię Pani Spinki.


Zobacz więcej!