Wesele w plenerze – czy jest możliwe w Polsce?

Ania 9 listopada 2022
#wesele w plenerze #organizacja

Odpowiedź wydaje się być oczywista – tak, jest możliwe! Trzeba się jednak do niego odpowiednio przygotować i zabezpieczyć, bo jak wiemy pogoda potrafi być kapryśna.

Wesela plenerowe odbywają się w Polsce już od wielu lat. Natura i prawdziwa przyroda stanowią idealną bazę do stworzenia miejsca jak z bajki! Żadna sztuczna dekoracja nie będzie aż tak urokliwa jak ta, stworzona przez matkę naturę. Powyższy opis z pewnością zachęciłby niejedną parę, aby pójść w tę stronę , ale czy wszystko zawsze musi pójść tak gładko i wyglądać aż tak kolorowo? Kolejna oczywista odpowiedź – niestety nie. Jest bardzo wiele elementów, które muszą ze sobą zagrać, aby przedstawiony powyżej opis stał się rzeczywistością. Łącznie z tym, że z terminem trzeba wstrzelić się idealnie w czas rozkwitu wymarzonych kwiatów i roślinności. Natura, choć piękna, jest trudna do okiełznania. I z tego musimy sobie zdać sprawę na samym początku rozmyślań o przyjęciu w plenerze.

Trudności przy organizacji wesela plenerowego w Polsce

Trudności czekają za rogiem, ale są do przezwyciężenia. W końcu tak wiele osób swój piękny dzień przeżyło właśnie w plenerze. Na pierwszy ogień rzućmy termin wesela. W Polsce mamy ograniczone możliwości, rozważyłabym okres od końcówki maja do września. Poza tymi miesiącami grozi nam zamarznięcie po zmroku. W każdym przypadku musimy liczyć się z tym, że spadnie deszcz i będzie zimno. Pogoda nie jest do przewidzenia na 100%. Musimy mieć plan B i ewentualne miejsce na schronienie i przeniesienie uroczystości w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jeżeli organizujemy przyjęcie na terenie sali weselnej i wynajmujemy je na wyłączność, naszym zabezpieczeniem będzie przeniesienie imprezy do środka budynku. Jeśli natomiast nasze wesele jest na łonie natury, z dala od jakichkolwiek zabudowań, warto zastanowić się nad postawieniem namiotu. Organizacja przyjęcia tylko i wyłącznie pod gołym niebem, bez planu awaryjnego to bardzo duże ryzyko i mało kogo stać na tyle nerwów. Mały deszczyk byłby w stanie wszystko popsuć. Parkiet pod gołym niebem, urocze oświetlenie, strefa chilloutu i dodatkowe atrakcje dla gości w formie ciekawych barów, foto ścianek, to elementy, które idealnie sprawdzą się pod gołym niebem. Stoły dla gości i bufety z jedzeniem zawsze będą bezpieczniejsze pod jakimś dachem, choćby namiotowym. Istnieje mniejsze ryzyko, że do jedzenia zwabimy owady i inne małe zwierzątka.

O czym trzeba pamiętać?

Przy szukaniu miejsca na wesele plenerowe musimy mieć na uwadze dostęp do sanitariatów, bieżącej wody i miejsca, gdzie catering będzie mógł rozłożyć potrawy na talerze. Tutaj z pewnością łatwiej będzie przygotować posiłki w formie bufetowej, ale można zorganizować także serwowanie na talerzach, tylko trzeba to dobrze przemyśleć. Jeśli w pobliżu nie ma dostępu do sanitariatów, zawsze można zamówić przenośne. Tutaj musicie pamiętać, aby ktoś o nie zadbał w trakcie przyjęcia. Oprócz powyższych użytkowych budynków potrzebny jest dostęp do prądu – głównie dla zespołu muzycznego lub DJ-a oraz do oświetlenia. Jeśli wesele odbywa się na terenie sali weselnej najprościej jest przeciągnąć prąd z sąsiedniego budynku za pomocą przedłużaczy. Trzeba zadbać o to, aby kable były odpowiednio zabezpieczone i nikt o nie nie zahaczył. Może się to źle skończyć zarówno dla gości, jak i dla sprzętu. Ważnym elementem dla wszystkich zmotoryzowanych gości jest parking. Powinniście zapewnić możliwość wygodnego zaparkowania samochodu w bezpiecznym miejscu.

Uwaga na pogodę!

Podczas zastanawiania się nad takim przyjęciem, oprócz superlatywów, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie zagrożenia. Co jeszcze może pójść nie tak? Wybierając letnie miesiące na myśl przychodzą piękne, ciepłe noce. Takich Wam życzymy. Ale co jeśli będzie chłodno i nieprzyjemnie? Jedną z opcji jest ogrzewanie namiotu, w którym ustawicie stoły dla gości. Ogrzewania nie trzeba używać, gdy nie ma takiej potrzeby, zwłaszcza, że po południu w namiocie może być bardzo gorąco. Warto jednak zabezpieczyć się i mieć w pogotowiu coś, co Was ogrzeje, gdy pojawi się taka konieczność. Jeśli organizujecie wesele w stylu slow to wszelkie puchate koce w wiklinowych koszach będą z pewnością bardzo mile widziane przez Waszych gości. Jeśli Wasze przyjęcie nie będzie odbywało się w nocy, planujecie zorganizować je w dzień, rozważcie opcję wiatraków lub klimatyzacji w Waszym namiocie.

Z pomocą przychodzi Wedding Planner

Wesele plenerowe jest możliwe! I takie wesela się odbywają. Przygotowanie plenerowego przyjęcia wymaga jednak zdecydowanie więcej pracy niż klasyczne przyjęcie w lokalu. Jeśli Waszym marzeniem jest ślub pod gołym niebem ogromną pomocą może okazać się wedding planner, który pomoże Wam zgrać te wszystkie elementy ze sobą, a nawet zrobi to za Was. Waszym zadaniem będzie celebrowanie tego Dnia z Waszymi bliskimi w spokoju, bez stresu i z radością.

Zdjęcia zostały wykonane przez Monikę Skolimowską w plenerze przed stodołą Borucza 43. Dekoracje przygotowała Asia z Pracowni Śluby Polskie.


Zobacz więcej!